1398/7/29 دوشنبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان؛ ۴ هزار کودک در برنامه‌های هفته ملی کودک کتابخانه‌های عمومی همدان شرکت کردند مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: همزمان با هفته کودک ۳۳ عنوان برنامه با مشارکت ۴ هزار و ۸۳۵ نفر شامل ۲ هزار و ۳۴۵ دختر و ۲ هزار و ۴۹۰ پسر در کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی استان همدان برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای برای هفته کودک و روزجهانی کودک برگزار کردند، اظهار داشت: برنامه‌های فرهنگی با هدف جذب هرچه بیشتر کودکان به کتابخانه‌های عمومی و ایجاد شوق و انگیزه برای مطالعه است. مطالعه به کودکان کمک می‌کند تا در طول تحصیل موفق‌تر عمل کرده و بتوانند علاقه و استعداد خود را بهتر بشناسند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: در طول سال برنامه‌های فرهنگی متعددی ویژه کودکان از جمله نشست‌های کتاب‌خوان، قصه‌گویی، کاردستی، معرفی کتاب و ... برگزار می‌شود اما در طول هفته کودک این برنامه‌ها پر رنگ‌تر می‌شوند.

زارعی با با بیان اینکه آذین‌بندی و فضاسازی ۱۰۰ باب کتابخانه عمومی به مناسبت هفته ملی کودک انجام شده است، ادامه داد: برپایی ۸ برنامه جشن روز کودک در کتابخانه‌های عمومی، برگزاری ۳ نشست نمایشنامه خوانی توسط کودکان نیز از جمله برنامه‌های ویژه کتابخانه‌های عمومی بود.

وی همچنین به  برپایی ۵۰ نمایشگاه کتاب کودک(بازنمایی آثار مربوط به گروه سنی کودک)، برگزاری ۱۲ نشست کتاب خوان تخصصی کودک، ۱۰ نشست کتاب خوان  مدرسه‌ای، واگذاری نمادین مسئولیت کتابخانه‌ها به کودکان (با عنوان کتابداران کوچک) و اجرای طرح همیار کتابدار در کتابخانه‌های عمومی سراسر استان اشاره کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با تأکید بر اینکه یکی از برنامه‌های ویژه هفته کودک، سرکشی به بخش کودکان بیمارستان‌ها و  مراکز نگهداری کودکان است، خاطرنشان کرد: به همین منظور کتابداران کتابخانه‌های عمومی در سراسر استان به بیمارستان و مراکز ویژه کودکان رفتند تا برنامه‌های فرهنگی را برای این قشر از کودکان نیز برگزار کنند.

زارعی با بیان اینکه برنامه بازدید از کتابخانه های عمومی برای کودکان به منظور آشنایی با محیط کتابخانه نیز در هفته ملی کودک با جدیت دنبال شد، گفت: بازدید دانش آموزان بیش از ۱۵ مدرسه ابتدایی و ۱۲ مهد کودک از کتابخانه‌های عمومی از جمله اقدامات انجام شده در هفته ملی کودک بود و علاوه بر آن کتابداران نیز در مهدهای کودک و مدارس ابتدایی حاضر شدند.

وی اظهار داشت: در هفته کودک ۵۰ جلسه قصه‌گویی، ۳۰ مسابقه نقاشی، ۲۰ مسابقه رنگ‌آمیزی، ۵ برنامه نقاشی همگانی، ۱۰ جلسه جمع خوانی کتاب، ۷ برنامه ساخت کاردستی، ۵ برنامه ساخت روزنامه دیواری و ۵ برنامه نمایش عروسکی برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان همچنین از اجرای برنامه با حضور نویسندگان حوزه کودک خبر داد و گفت: توزیع بسته فرهنگی در مناطق عشایرنشین توسط کتابداران و اجرای برنامه یک روز با پدربزرگ‌ها نیز از جمله برنامه‌های ویژه این ایام در کتابخانه‌های عمومی سراسر استان بود.

زارعی اظهار داشت: اجرای نمادین پیاده‌روی  آینده‌سازان، اجرای برنامه سفره سلامت ویژه کودکان، اجرای ویژه‌برنامه «کتاب، کودک و محیط‌ زیست»، اجرای  ویژه‌برنامه«کودک و پلیس» باهدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نیز از جمله برنامه‌ها با رویکردهای اجتماعی بود.

وی تأکید کرد: کتابداران، کودکان روستاها را نیز فراموش نکردند و در روستای فاقد کتابخانه حاضر شدند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، افزود: اجرای نمایش توسط کودکان با محوریت پانتومیم کتاب، اجرای کارگاه‌های آموزشی ویژه کودکان، برگزاری کارگاه آموزشی فرزند پروری ویژه والدین، اجرای بازی‌های خلاقانه نیز از دیگر اقدامات انجام شده در هفته کودک بود.

 [PageVisit]