1398/7/13 شنبه همزمان با هفته دفاع مقدس انجام شد؛ بازید قهرمان گمنام حماسه مرصاد از کتابخانه مرکزی همدان سردار حاج‌محمدمیرزا سلگی، شهید زنده و قهرمان حماسه مرصاد از کتابخانه مرکزی همدان و بخش نابینایان این بخش بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، سردار حاج‌محمدمیرزا سلگی، شهید زنده و قهرمان حماسه مرصاد از کتابخانه مرکزی همدان و بخش نابینایان این کتابخانه بازدید کرد. میرزا محمدسلگی که مقام معظم رهبری او را شهید زنده خطاب کردند، زمانی که دوپایش را از زانو از دست داده بود، در مرصاد به همراه همرزمانش مانع از پیشروی منافقین شد. مقام معظم رهبری درباره ایشان فرموده اند «واقعا اگر ممکن بود میرفتم همدان دیدن این مرد».

سردار سلگی از روزهای آغازین جنگ تحمیلی در جبهه‌ها حضور می‌یابد و حضور قهرمانانه وی پس از پایان جنگ تحمیلی نیز همچنان ادامه می‌یابد. پس از اعلام قطعنامه در تیر ماه سال 1367 اکثر نیروهای ایران اسلامی، در جنوب حضور داشتند و تعداد کمی نیرو در غرب باقی مانده بودند که در تنگه چارزبر بودند. منافقین که به سمت خاک ایران حرکت می‌کنند، از کرمانشاه می‌گذرند. نیروهای حاج میرزا خبر می‌دهند که دشمن پیش رو است؛ او با فرمانده یعنی سردار حاج حسین همدانی تماس می‌گیرد. باور حمله برای حاج حسین در ابتدا دشوار است، آن‌ها در جنوب هستند و حالا از غرب حمله شده است.

شاید شنیدن ادامه ماجرا از زبان شهید مدافع حرم، حبیب سپاه ایران آن هم در دل شب و محل باغ موزه همدان حق مطلب را بهتر ادا کند: به حاج میرزا گفتم خودت برو بالا با دوربین نگاه کن به من زنگ بزن.

سردا همدانی توضیح می‌دهد که پاهای حاج میرزا از زانو قطع شده، اما ارتقاعات را بالا می‌رود. فرمانده گردان وقتی با دوربین نیروهای منافقین را می‌بیند و مطمئن می‌شود، به محل استقرار نیروها باز می‌گردد. دیگر شکی برای حاج حسین باقی نمانده است. سردار همدانی در روایت خاطره‌هایش می‌گوید: وقتی من به منطقه رسیدم و حاج میرزا در سنگر بود و داخل پای مصنوعی اش پر از خون شده بود.

بچه‌های تیپ انصارالحسین با خاکریزی که علم کردند، مقابل منافقین ایستاده بودند، سردار شهید علی صیاد شیرازی می‌گوید: وقته به محل درگیری رسیدم دیدم یک خاکریز زده شده و عده‌ای در حال نبرد با دشمن هستند، در ابتدا آنان در نظرم ملائک آمدند.

منافقین سرنگون شدند و 120 شهید در این راه تقدیم شد، شهدایی که آقا محسن(سردار محسن رضایی) آنان را شهدای پیروزی خواند.

در نهایت حاج حسین همدانی می‌گوید: میرزا محمد سلگی قهرمان عملیات مرصاد بود. همه فرماندهانی که با او کار کرده بودند، عاشق مرام و اخلاقش بودند. در شجاعت و صبر بی‌نظیر بود. دفاع مقدس ۸ ساله با عملیات پرشکوه و افتخارآمیز مرصاد به پایان رسید و به نظرم میرزا محمد قهرمان گمنام این حماسه بود.

اکنون این اسطوره صبر و استقامت با همان دو پای معروفش مقابل ما در بخش نابینایان کتابخانه مرکزی نشسته است. حاج میرزا به تنهایی به کتابخانه آمده بود، با همان فروتنی همیشگی که باعث می‌شود، آدمی شیفته‌اش شود. او بوی شهدا را می‌دهد. سردار سلگی از آن‌هایی است که همچنان بر عهد خود با امام و رهبری باقی مانده و راه ولایت را می‌رود. با او که هستی بوی جبهه به مشامت می‌خورد، آن‌هایی که دلشان برای روزهای ایثار و حماسه تنگ می‌شود، حتما سری به حاج میرزا می‌زنند. وی آغوشش باز است و برای همه به ویژه جوانان زمان دارد. حاج میرزا با همان خشوع همیشگی و مثال زدنی‌اش در مقابل ما نشسته است. ما همگی گوشمان را به او سپردیم، و شاید حالا بتوانیم درک کنیم که چرا آقا می‌گویند: اگر می‌توانستم می‌رفتم دیدار این مرد.

حاج میرزا از روزهای جنگ گفت: در زمان جنگ ما ارتش آماده‌ای نداشتیم و سپاه نیز به معنای امروز وجود نداشت، تنها برخی از افراد در سپاه بودند که از شخصیت‌ها محافظت می‌کردند.

وی ادامه داد: صدام عنوان کرده بود حمله به ارتش ایران برای ما یک تفریح است؛ چراکه محاسبه کرده بودند، که ارتش ما آمادگی ندارد و قدرت سپاه هم تاکنون امتحان نشده است. بنابراین ارتش عراق در همان روزهای آغازین جنگ  شهرهایی بسیاری را پشت سر می‌گذارد و خرمشهر را اشغال می‌کند.

فرمانده روزهای جنگ که پس از قطع شدن پاهایش می‌توانست به جبهه‌ بازنگردد و همچنان قهرمان بماند، اما رفت تا در یکی از مهم ترین برهه‌های زمانی به خوبی نقشش را ایفا کند. وی گفت: امام فرمود« نترسید، دیوانه‌ای آمده، سنگی انداخته و رفته و ما هم سیلی می‌زنیم که صدام از جایش بلند نشود.»

حاج میرزا بیان کرد: صدام با یک سپاه به خرمشهر حمله می‌کند اما 40 روز پشت دروازه‌های خرمشهر می‌ماند، وقتی با فرماندهانش جلسه می‌گذارد و از چرایی معطلی می‌پرسد، پاسخ می‌دهند که «جهان‌آرا» نمی‌گذارد، حالا جهان آرا یک بسیجی جوان است که با چند جوان هم سن و سالش از خرمشهر دفاع می‌کنند.

وی ادامه داد: خرمشهر باعث شد که ما خودمان را پیدا کنیم، وقتی عملیات الی بیت المقدس آغاز شد و ما  حمله کردیم، عراق در شهر  60 هزار نیرو داشت، 20 هزار اسیر و به همین تعداد نیز کشته دادند. ما با کم ترین شهید به اهداف عملیات در آزادسازی خرمشهر رسیدیم که معجزه بود.

سردار سلگی ریشه اصلی همه پیروزی‌ها را فرهنگ منشعب از اسلام و مکتب اباعبدالله الحسین دانست و گفت: ما همواره به امام حسین(ع) توسل داشتیم و انرژی اصلی رزمندگان، ایمان، دیانت، خداپرستی، توجه به قیام امام حسین(ع) و مبارزه با ظلم و ستم بود. محاسبات مادی دشمن این بود که به زودی پیروز می‌شوند.

فرمانده حماسه مرصاد ادامه داد: ما توکل کردیم و خداوند نیز یاری‌گر ما بود تا جنگ تحمیلی را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

حاج میرزا از بسط بیشتر دوران دفاع مقدس گذر کرد و به تشریح وضعیت امروز پرداخت و گفت: امروز دشمن نقطه قوت ما را شناخته است و به همین دلیل غارت فرهنگی و شبیخون فرهنگی را به راه انداختند، تا ایمان را کم رنگ کنند. تهاجم فرهنگی و دیش‌های ماهواره‌ای به این دلیل است که آنان می‌دانند دلیل پیروزی ما ایمان است و آن را نشانه گرفته اند.

در این دیدار  مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و معاون امور کتابخانه‌ها، سردار سلگی را همراهی کردند.

گفتنی است، کتاب خاطرات سردار سلگی، به قلم سردار حمید حسام با نام «آب هرگز نمی‌میرد»، به تقریظ مقام معظم رهبری نیز رسیده است. متن تقریظ رهبر معظم  انقلاب بر  کتاب «آب هرگز نمی‌میرد»؛ به شرح زیر است:

 بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

سلام بر یاران حسین (علیه‌السّلام) و سلام بر لشگر انصارالحسین همدان؛ و سلام بر شهیدان، دلاوران، فدائیان، شیران روز و عابدان شب؛ و سلام بر شهید زنده میرزا محمد سُلگی و بر همسر باایمان و صبور او؛ و سلام بر حمید حسام که دردانه‌هایی چون سُلگی و خوش‌لفظ را به ما شناساند. ساعتهای خوش و باصفائی را با این کتاب گذراندم و بارها با دریغ و حسرت گفتم:  درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم / لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران / که ره چون میتوانم یافتن سوی درون من هم ...

در میان کتاب های خاطرات جنگ، این، یکی از بهترین‌ها است. نگارش درست و قوی، ذوق سرشار، سلیقه و حوصله، همّت بلند، همه با هم دست به کار تولید این اثر شده‌اند. کتاب خانم ضرّابی در شرح حال شهید عالی‌مقام علی چیت‌سازیان نیز دارای همین برجستگی‌ها است. این دو نفر از ستارگان اقبال همدانند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 67