1398/7/13 شنبه معرفی آیت‌الله ملاعلی معصومی در کتابخانه مرکزی همدان؛ «مجتهد عادل» در نخستین جلسه از سلسله نشست‌های معرفی مشاهیر همدانی، آیت‌الله ملاعلی معصومی همدان به اعضا و علاقمندان معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، به ابتکار کتابداران کتابخانه مرکزی همدان سلسله نشست‌های معرفی و شناخت مشاهیر همدان در این کتابخانه آغاز شده است که گام اول آن با معرفی آیت‌الله ملاعلی معصومی همدانی معروف به آقای آخوند برداشته شد. میهمانان ویژه‌ این مراسم اعضای بخش نابینایان کتابخانه بودند به طوری که اجرای برنامه نیز برعهده مسئول بخش نابینایان بود.

اگرچه مرحوم آقای آخوند 31 تیرماه سال 1357 یعنی حدود هشت ماه پیش  از پیروزی انقلاب اسلامی دارفانی را وداع گفت اما هنوز همه مردم او را می‌شناسند و از این بزرگ مرد دین و ادب به نیکی یاد می‌کنند؛ مردمی که تشییع پیکر او به برگزاری بزرگترین تظاهرات ضد نظام شاهنشاهی در همدان بدل شد.

ملاعلی معصومی همدانی در سال  ۱۲۷۳ ه‍.ش  در روستای وفس  شهرستان رزن متولد شد. پدرش مشهدی ابراهیم معصومی کشاورز بود. وی تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خویش رزن انجام داد و به تهران رفت و علوم اسلامی را فراگرفت. با ورود شیخ عبدالکریم حائری یزدی به قم به آن شهر رفت و در حوزه علمیه قم به تحصیل پرداخت و  پس از ده سال تحصیل در  شهر به تدریس پرداخت.

 در محافل مختلف همدانی و افشار گوناگون جامعه همواره سخن از کرامات و ویژگی‌های این عالم ربانی است. حتی افرادی که این شخصیت بی‌نظیر را به چشم ندیدند و تنها وصف او را از پدران و مادران خود شنیدند نیز شیفته او هستند و امروز برای فرزندان خود از این مرد بزرگ می‌گویند.  به همین منظور در کتابخانه مرکزی همدان افرادی مراسم معرفی آن را برگزار کردند که سال‌ها پس از رحلت این عالم ربانی پا به عرصه دنیای خاکی گذاشته‌اند.

میهمان ویژه مراسم حجت الاسلام علی اصغری‌همدانی است. او استاد حوزه علمیه و نویسنده است که بیش از 40 عنوان کتاب تا کنون تألیف کرده است. اصغری همدانی سه کتاب درباره آیت‌الله آخوند همدانی به نگارش درآورده که دو عنوان چاپ و یک عنوان  در حال آماده سازی برای چاپ است.

حجت‌اسلام اصغری‌همدانی اکنون در حوزه علمیه قم تدریس می‌کند و به گفته خودش قصد دارد تا توان در بدن دارد، به معرفی شخصیت‌های برجسته دینی این آب و خاک بپردازد.

او در ابتدا از دغدغه‌اش برای نگارش کتاب درباره آقای آخوند می‌گوید: احساس می‌کردم گمشده‌ای دارم چرا که تا آغاز دهه 90 هنوز اثر علمی و همجانبه‌ای در باره آقای آخوند به نگارش درنیامده بود و همه آنچه مردم می‌دانستند سینه به سینه حفظ شده بود.

این نویسنده می‌افزاید: بنابراین تصمیم گرفتم دین خود را ادا کنم و برای تهیه یک کتاب به هرجای که امکان داشت سندی درباره آقای آخوند وجود داشته باشد سر زدم؛ از اسناد ساواک گرفته تا افرادی که این شخصیت بزرگ را درک کردند.

اصغری‌همدانی بیان می‌کند: در نهایت خروجی کار کتاب «عالم ربانی» در 560 صفحه که در سال 91 چاپ شد و امروز در آستانه چاپ دوم است.

وی ادامه می‌دهد: اما هنوز احساس می‌کردم که کار تمام نشده و حق مطلب به طور کامل ادا نشده است پس کتاب بعدی به نام «مجتهد عادل» در 800 صفحه تدوین و منتشر شد.

استاد حوزه علمیه قم دلیل انتخاب نام این کتاب را اینگونه توضیح می‌دهد: وقتی مردم همدان از مرحوم شیخ عبدالکریم حائری یزدی- موسس حوزه علمیه قم- تقاصا می‌کنند که مرحوم آقای آخوند را به همدان بازگرداند مرحوم آقای حائری می‌فرمایند: «من مجتهد عادلی را برای سرپرستی شما مردم همدان فرستادم.» و نام کتاب نیز از این سخن  الهام گرفته شده است.

اصغری همدانی می‌افزاید: در همدان سه شخصیت  بوعلی سینا، باباطاهر و آقای آخوند افراد برجسته هستند و سایر مشاهیر در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

وی می‌گوید: هرچه در آثار و احوال این شخصیت بزرگ بیشتر غور می‌کنیم بیشتر به عظمت او پی می‌بریم به همین دلیل کتاب سوم نیز با عنوان «فقیه بصیر» در شرف تدوین و چاپ است که امیدواریم تا پایان سال به چاپ برسد.

این نویسنده در ادامه به بیان خاطراتی که از نزدیکان مرحوم آقای آخوند شنیده است، می‌پردازد و بیان می‌کند: پس از 40 سال که از رحلت ایشان می‌گذرد، مهرش در دل مردمان  می‌نشیند و آتشی که او روشن کرده همچنان شعله‌ور است.

اصغری‌همدانی یکی از ویژگی‌های بارز آقای آخوند همدانی را دعوت کردن اطرافیان به دوستی می‌خواند و ادامه می‌دهد: او بچه یتیم بود که به همدان آمد و زمانی که از دنیا رفت هیچ ثروت و مکنتی نداشت و حتی خانه او از آن همسرش بود که از ارثیه پدریش تهیه شده بود.

وی می‌گوید: مرحوم آقای آخوند در دل همه همدانی‌ها نفوذ کرده بود و همه مردم از اقشار مختلف به او مهر می‌ورزیدند به طوری که خانه‌اش خانه امید مردم بود.

فايلها
IMG_1747.JPG 1.17 MB
IMG_1648.JPG 933.097 KB
IMG_1680.JPG 1.03 MB
IMG_1744.JPG 1.05 MB
IMG_1772.JPG 1.07 MB
IMG_1756.JPG 1.05 MB
IMG_1785.JPG 1.25 MB
IMG_1758.JPG 997.181 KB
 
تعداد بازديد اين صفحه: 73