1398/7/8 دوشنبه به مناسبت هفته دفاع مقدس؛ نشست روایتگری هشت سال دفاع مقدس در کتابخانه مرکزی همدان برگزار شد نشست روایتگری هشت سال دفاع مقدس با حضور مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان در کتابخانه مرکزی همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نشست روایت‌گری هشت سال دفاع مقدس با حضور مهدی ظفری، مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس؛ دکتر عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، اعضای کتابخانه مرکزی، اعضای بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه مرکزی و علاقمندان روز شنبه ۶ مهر ماه در کتابخانه مرکزی همدان به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار شد.

دکتر عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ابتدای این مراسم با بیان اینکه حفظ و تعمیق ارزش‌های دفاع مقدس همواره برای ما حائز اهمیت بوده است، اظهار داشت: بدون تردید یکی از ارکان مهم تأمین استقلال، آزادی و پیشرفت در ایران اسلامی دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس است.

وی ضمن تبریک هفته دفاع مقدس، افزود: امیدوارم ما هم بتوانیم در جبهه فرهنگی دستاوردهای خوبی را برای کشور به ارمغان آوریم. اقدامات فرهنگی متنوعی در کتابخانه‌های عمومی انجام می شود. این مراکز وظیفه آگاهی رسانی را بر عهده داشته و پشتیبان جامعه هستند و به تعمیق باورها، ایجاد و حفظ ارزش‌ها کمک شایانی می‌کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اهمیت فعالیت در حوزه دفاع مقدس، ادامه داد: کتابخانه‌های عمومی تعمیق ارزش‌های دفاع مقدس و حفظ و انتقال آن به نسل آینده را از دغدغه‌های خود می‌دانند و در این راه تلاش می‌کنند.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان در این مراسم به بررسی ریشه‌های جنگ تحمیلی پرداخت و گفت: شروع جنگ تحمیلی به جنگ جهانی اول و دوم و اتفاقاتی که پس از جنگ جهانی دوم با وقوع جنگ سرد رخ داد، باز می‌گردد.

سردار مهدی ظفری با بیان اینکه حاصل جنگ جهانی دوم، جنگ سرد برای فاتحان بود، اظهار کرد: زمانی که دو ابر قدرت درگیر جنگ سرد بودند، انقلاب اسلامی خود را به منصه ظهور رساند.

وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس به اندازه‌ای وسیع  است که قرن‌ها برای درک کامل آن وقت لازم است، افزود: دفاع مقدس قدرت بازدارندگی برای ایران اسلامی ایجاد کرد که توانسته در مقابل زورگویی‌های دنیا ایستادگی کند و مستکبران را واپس بزند.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان تصریح کرد: شوروی آن زمان دنبال تضعیف ایران بود و امریکا نیز گمان می‌کرد پس از مدتی تب انقلاب فروکش می‌کند و جایگاه خود را دوباره به دست می‌آورد.

ظفری با اشاره به اینکه دفاع مقدس یک زلزله ژئوپلتیکی بود که توانست در راهبردهای قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی شکافی ایجاد کند و یا منجر به شکست اقدامات آنان شود، ادامه داد: امروز ما صاحب یک قدرت و ملت بزرگ، آگاه، بینا و بیدار دل هستیم.

وی اظهار داشت: امام خمینی(ره) در آغاز جنگ تحمیلی روحیه جامعه را بازگرداندند و مدیریت جنگ را برعهده گرفتند. ساختار ارتش در آغاز دفاع مقدس برهم ریخته بود و سپاه نیز آنچنان که باید و شاید شکل نگرفته بود. در طول هشت سال جنگ تحمیلی، حدود ۱۰۰ عملیات رخ داد. عملیات الی بیت المقدس که بین ارتش و سپاه مشترک بود، عملیات فاو و کربلای۵ در سال ۶۵ توانستند توازن فکری قوای درگیر جنگ را برهم بزنند و در نهایت دشمن را مجبور به پذیرش قطعنامه کردند.

ظفری تأکید کرد: امروز نباید ارزش‌ها را فدای حزب و گروه کرد، چراکه این حزب بازی نوعی توطئه دشمن برای انحراف راه انقلاب است.

در ادامه مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان به بیان خاطراتی از جانفشانی‌ نیروهای انقلاب در زمان دفاع مقدس و حتی پس از آن پرداخت و نامه دختر ۹ ساله ای که پدرش را از دست داده بود و قالی بافی می کرد تا برای رزمندگان نان بفرستد را قرائت کرد.

وی همچنین لوح تهیه شده از این نامه را به مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و مسئول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی هدیه داد و از بخش نابینایان بازدید کرد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 75