1398/6/27 چهارشنبه در نخستین نشست از سلسله نشست‌های ژورنال‌کلاب؛ «نقش کتابخانه‌های عمومی در توسعۀ اقتصادی جامعه» بررسی شد نشست «نقش کتابخانه‌های عمومی در توسعۀ اقتصادی جامعه» با ارائه مقاله‌ای درباره نقش کتابخانه‌های عمومی در اقتصاد محلی و همچنین بحث و تبادل نظر میان مدرسان علم اطلاعات و دانش‌شناسی و همچنین فعالان اقتصادی استان همدان، به میزبانی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی این استان، برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نخستین باشگاه مقاله خوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی در همدان با همکاری انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران با موضوع کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی و با محور نقش کتابخانه‌های عمومی در توسعه اقتصادی برگزار شد. در این جلسه اساتید دانشگاه، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های مختلف استان همدان از جمله دانشگاه بوعلی‌سینا، علوم پزشکی  و دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، نایب رئیس اتاق بازرگانی همدان، فعالان حوزه کسب و کار و کتابداران حضور به هم رساندند.

بررسی نقش کتابخانه‌ها در اقتصاد محلی

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ابتدای این جلسه به تشریح این باشگاه مقاله خوانی پرداخت و گفت: باشگاه مقاله خوانی کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی با هدف تبیین نقش کتابخانه‌ها در توسعه اقتصادی برگزار شده است.

وی افزود: در این باشگاه رسیدن به پاسخ سئوالاتی چون اهمیت اقتصادی اطلاعات و نقش کتابخانه ها در توسعه اقتصاد محلی دنبال شده و سعی می‌شود که به نقش کتابداران و کتابخانه ها در توسعه کسب و کار و اقتصاد محلی به عنوان مراکز و مشاوران اطلاعاتی پرداخته شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان به همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی که قرار است در بهار سال 1399 در اهواز برگزار شود، اشاره کرد و گفت: یکی از محورهای این همایش (هفتمین محور) نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اقتصادی است.

همایش کارکردهای اجتماعی اهواز از همدان حرکت خود را آغاز کرد؛

محمد حسن‌زاده، رئیس هیأت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران اظهار کرد: باشگاه مقاله خوانی رخدادی است که طی آن افراد مطالعاتی انجام و عرضه می‌کند و سپس متخصصان و فعالان این حوزه درباره تحلیل‌ها و یافته‌های آن مقاله به بحث و گفتگو می‌پردازند.

وی افزود: در نهایت یا از این باشگاه مقاله خوانی موضوعات پژوهشی به دست می‌آید و یا رهنمودهای اجرایی حاصل می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران تصریح کرد: ما به دنبال تامین موضوعات برای کنفرانس سالیانه انجمن در بهار سال آینده در اهواز هستیم.

حسن‌زاده با بیان اینکه این ژورنال کلاب‌ها به صورت فراگیر تا بهار سال آینده ادامه می‌یابد، خاطرنشان کرد: قطار اهواز را از همدان راه اندازی کردیم و در هر استان یک واگن آن را پر می‌کنیم تا بالاخره به اهواز برسد.

وی با اشاره به اینکه فکر می‌کنیم که این شیوه جدیدی از برگزاری یک کنفرانس علمی و عملی باشد، گفت: این اتفاق باعث می‌شود که در روز کنفرانس منتظر نمانیم که چه گفته می‌شود چرا که یک سال به دنبال مباحث قابل طرح بودیم.

رئیس هیأت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران با تأکید بر اینکه این کنفرانس سه ضلع اجرایی دارد، اظهار کرد: یکی از این اضلاع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یا اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان‌ها، انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران و ضلع سوم کتابداران و پژوهشگران هستند که حرفی برای گفتن دارند و با طرح پرسش به دنبال سوال‌های خود می روند.

حسن‌زاده با اشاره به اینکه یکی از اهداف توسعه اقتصادی ارتقا استعداد زندگی است، افزود: امروزه برای همگان بارز است که تنها عوامل مادی باعث توسعه نمی‌شوند و اطلاعات تاثیر شگرفی بر ارتقاء استاندارد زندگی دارد.

وی تصریح کرد: در طول تاریخ افراد بسیار زیادی که زمین زراعی، چرخدنده‌ها و نیروی انسانی را که هر یک در یک برهه زمانی از اهمیت بسزایی برخوردار بودند در اختیار داشتند اما بسیاری از افراد که در حوزه توسعه دخیل هستند هیچ یک از اینها را ندارد بلکه فقط اطلاعات را در اختیار دارند که باعث شده به ارتقای سطح رفاه جامعه منجر شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران با تأکید بر اینکه شکل دیگری در توسعه اقتصادی با اهرم‌های جدید در حال رشد و نمو است ادامه داد: ما برای دستیابی به این اهرمها باید عوامل تاثیرگذار در این حوزه را شناسایی کنیم.

حسن‌زاده با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی از بازیگرانی هستند که دانش انباشته تمام اعصار را در دل خود جا داده‌اند، خاطرنشان کرد: کتابخانه‌های عمومی می‌توانند یک بسته اطلاعاتی را برای مشاوره دادن در حوزه کسب و کار به شهروندان فراهم کند.

وی افزود: اتفاقی که تلویزیون، دانشگاه و نهادها و ارگان‌های رسمی نتوانستند ارائه دهند چرا که نهادهای دولتی و برخی از سازمان‌ها و دانشگاه فراتر از سطح فهم عامه مردم هستند؛ اما کتابخانه‌های عمومی موجودیت‌ اجتماعی و با عامه مردم سر و کار دارند.

رئیس هیأت مدیره انجمن علمی ارتقأ کتابخانه‌های عمومی ایران با تأکید بر اینکه کتابخانه‌ها به جای اینکه رسانه باشند، رسانندگی دارند، تصریح کرد: یعنی افراد را به هم می‌رسانند و باعث می‌شود که یک مشاور اقتصادی در کنار صنعت، کشاورزی و تاجر قرار گیرد تا بتوانند در فضای منصفانه مسائل و مشکلات خود را حل کنند و سبک استاندارد زندگی را ارتقا بخشند.

حسن‌زاده با بیان اینکه کتابخانه‌ها موجودیتی تاثیرگذار در اجتماع هستند که به ارتقاء زندگی شهروندان در شهرها و روستاها کمک می‌کنند، ادامه داد: کتابخانه‌ها می‌توانند بر اساس ذائقه شهروندان منابع اطلاعاتی را گردآوری، سازماندهی و اشاعه و دسترسی به آن را ایجاد نماید.

وی خاطرنشان کرد: وقتی کتابخانه‌ها بخواهند این کارها را انجام دهند نیازمند نیروی انسانی توانمند هستند، بنابراین باید کتابدار اجتماعی یعنی کتابداری که به منابع اطلاعاتی اشراف داشته و نسبت به مراجعه کنندگان شهروندان هم آگاهی داشته باشد و به راحتی با اقشار مختلف مردم ارتباط برقرار کند، در کتابخانه مستقر شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران گفت: در اینجا نقش انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد نیز برجسته می‌شود که می‌تواند فراتر از آن چیزی که نهادهای دولتی می‌توانند، انجام دهد.

حسن‌زاده با بیان اینکه شهروندان باید اطمینان یابند که با مراجعه به کتابخانه می‌توانند اطلاعات مورد نیاز خود را تهیه کنند اظهار کرد: کتابخانه‌ها باید به محلی برای عرضه نوآوری‌ها بدل شود تا افرادی که نمی‌توانند به دلیل برخی از محدودیت‌ها در دانشگاه حضور یابند، فرصتی برای ظهور و بروز پیدا کنند.

وی افزود: این دسته افراد وقتی متوجه می‌شوند مکانی ندارند که حرفشان را بشنود، بی‌انگیزه شده و قوای خود را از دست می‌دهند در حالی که کتابخانه می‌تواند این نقیصه را برطرف کند.

رئیس هیأت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران تصریح کرد: کتابخانه‌های عمومی می‌توانند مرکز اجتماع باشد تا هر کسی بتواند کار خود را در جای خود انجام دهد و کمک بگیرد.

حسن زاده با بیان اینکه کتابخانه‌ها با یک پوست اندازی می‌توانند به یک فضای مناسب برای کمک به راه اندازی و رونق کسب و کار تبدیل شوند، ادامه داد: به همین دلیل توسعه اقتصادی و نقش کتابخانه‌ها در آن را به عنوان یک محور در همایش اهواز قرار دادیم.

وی با بیان اینکه کتابخانه‌های ظرفیت را دارد که کتاب‌های مناسب کسب و کار در اختیار افراد قرار دهند خاطرنشان کرد: بخش اعظمی از کتابداران کتابخانه‌ها نیاز به آموزش دارند تا در این حوزه تأثیر گذار باشند.

رئیس هیأت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران با بیان اینکه واگن اول قطار اهواز درهمدان پر خواهد شد، گفت: از دکتر زارعی تقاضا داریم که یک کتابخانه را در شهر جهانی سفال برای ارائه خدمات به کسب و کارهای خرد اختصاص داده و نتایج آن را در کنفرانس اهواز ارائه دهند.

حسن‌زاده با تأکید بر اینکه گام‌ها را باید کوچک برداریم تا به موفقیت دست یابیم، اظهار کرد: در کتابخانه‌های عمومی در درجه اول می‌خواهیم که به افراد تازه فارغ التحصیل یا دارای ایده مشاوره داده و انگیزه آنها را افزایش دهیم.

زهرا معظمی، کارشناس اداره  پژوهش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه متأسفانه منابع لازم برای تبیین کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی وجود ندارد اظهار کرد: بنابراین با همکاری انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران تصمیم گرفتیم که باشگاه‌های مقاله خوانی، نشست‌ها و همایش‌های عملی را با این موضوع برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه 150 مقاله خارجی  و حدود 30 عنوان کتاب بررسی شد، افزود: نتایج این بررسی‌ها از سوی نهاد به رئیس هیأت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران ارائه شد.

کارشناس اداره  پژوهش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه در برخی استان‌ها نشست‌هایی با عنوان استقبال از همایش کارکردهای اجتماعی برگزار می‌شود، تصریح کرد: با این اقدام به دنبال شکل گیری گفتمان کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور و جذب نظر متخخصان مختلف به این مراکز هستیم.

معظمی با اشاره به اینکه متأسفانه کتابخانه‌های عمومی دغدغه اصلی و اول مردم نیستند، ادامه داد: شناسانده شدن کتابخانه‌های عمومی و آگاهی یافتن  مردم نسبت به این مراکز فرهنگی به همراه مطرح کردن مسائل کتابخانه‌ها در عرصه عمومی از اهداف این نشست‌ها و همایش‌ها به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه مردم باید از حقوق خود در این حوزه آگاهی یافته و مطالبه‌گر باشند، خاطرنشان کرد: بنابراین با همکاری نهاد و انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی به دنبال ارتقا جایگاه کتابخانه‌ها و رسیدن به  مرکز اجتماع بودند، هستیم.

کارشناس اداره  پژوهش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به اینکه باشگاه‌های مقاله خوانی ابتدا برای آموزش دانشجویان پزشکی به کار گرفته می‌شده است، گفت: باشگاه‌ مقاله‌خوانی کار پژوهشی را به کار اجرایی مرتبط می‌کند.

معظمی با بیان اینکه این باشگاه‌ها به مرور زمان به رشته‌های دیگر نیز تسری پیدا کرد، اظهار کرد: باشگاه‌های مقاله خوانی رویکردهای مختلفی از جمله سنتی، رویکرد مبتنی بر شواهد و مسأله مدار و رویکرد مبتنی بر روش‌شناسی دارد.

وی با اشاره به اینکه ما رویکرد مسأله محور را دنبال می‌کنیم، افزود: به عبارت دیگر ما به دنبال آن هستیم که مسائل کتابخانه‌های عمومی شناسایی شده و درباره آن بحث شود تا بر مبنای آنان طرح‌های پژوهشی مطرح  شده و تعامل خوبی بین متخصصان، کتابداران و استفاده کنندگان از کتابخانه‌های عمومی برقرار شود.

کارشناس اداره  پژوهش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه در برگزاری باشگاه‌ مقاله‌خوانی، مدیر بسیار مهم است تصریح کرد: البته در همدان به دلیل وجود یک مدیرکل دانشگاهی این مشکل وجود ندارد چرا که به جنبه علمی و اجرایی آن اشراف کامل دارند.

معظمی با بیان اینکه تداوم جلسات بسیار مهم است تا در بازه‌های زمانی مشخصی برگزار شود، ادامه داد: باشگاه‌های مقاله خوانی باید مسأله محور بوده و با هدف حل یک مسأله یا طرح مسأله برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه ما می‌خواهیم این مسأئل از سوی کتابداران مطرح شود و با ستاد هماهنگی کامل داشته باشند، خاطرنشان کرد: مدیریت زمان در برگزاری باشگاه مقاله خوانی بسیار حائز اهمیت و باید مباحثه بین افراد ایجاد شود.

کارشناس اداره  پژوهش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه انتخاب مقالات به صورت گروهی صورت گیرد، گفت: اگر جلسات مقاله خوانی بین کتابخانه‌های عمومی در گردش باشد افراد بیشتری می‌توانند ذی‌نفع باشند.

معظمی اظهار کرد: نظر سنجی و ارزیابی جلسات مقاله خوانی بسیار با اهمیت است و باید انجام شود.

وی افزود: استان‌های خراسان، زنجان، اصفهان و همدان برای برگزاری باشگاه مقاله خوانی داوطلب بودند که نخستین جلسه در همدان برگزار شد.

ارسال مقاله به همایش تا 15 بهمن ماه

منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان و دبیر اجرایی همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی پیش از آغاز سخن خود کلیپی از بروز سیل در خوزستان و نقش کتابخانه‌های عمومی در التیام و کمک رسانی پخش کرد تا بتواند منظور از کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی را بهتر تبیین کند.

وی خاطرنشان کرد: کتابخانه‌های عمومی می توانند در امور مختلف اجتماع اثر گذار بوده و به همین دلیل در این همایش، نقش کتابخانه‌ها در حوزه اجتماعی برجسته می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان گفت: متاسفانه متون لازم در حوزه کارکردهای اجتماعی در کتابخانه ها وجود ندارد و گفتگویی بین مسئولان، کتابداران و شهروندان نیز شکل نگرفته است.

کوهی رستمی در ادامه به تبیین چگونگی برگزاری همایش اهواز پرداخت و افزود: علاقمندان برای ارسال مقاله به همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی تا پانزدهم بهمن ماه فرصت دارند و ما تلاش می‌کنیم که تا پانزدهم اسفند آثار رسیده دبیرخانه را به داوری بگذاریم تا در نهایت ۲۶ و ۲۷ فروردین ماه سال 99 این همایش برگزار شود.

وی با بیان اینکه ساختار متفاوتی برای این همایش در نظر گرفتیم، تصریح کرد: یک شورای سیاستگذاری برای این همایش در نظر گرفته شده است که ریاست آن بر عهده دکترعلیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است و غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان  ریاست همایش را بر عهده دارد.

به گفته مدیرکل کتابخانه‌‌های عمومی که دبیر اجرایی این همایش را بر عهده دارد، محمد حسن زاده  دبیر همایش، احمد شعبانی دبیر کمیته علمی برگزیده شدند.

کوهی رستمی ادامه داد: به همین منظور ژورنال کلاب‌ها برای این همایش تدارک دیده شده به طوری که در هر استان یک ژورنال کلاب برگزار می‌شود که از استان همدان آغاز شده است.

توجه به آمال‌های بین المللی در کارکرد کتابخانه‌ها

احمد شعبانی دبیر کمیته علمی همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی اهواز نیز گفت: در این همایش از نظر مباحث علمی چند نکته سنجیده شده است و رهنمودهای ایفلا و یونسکو که به طور مشترک ارائه شده نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این رهنمودها مشتمل بر حمایت‌های آموزش فردی و رسمی، دسترسی به اطلاعات برای استفاده همگانی، فراهم آوری فرصت برای توسعه خلاق، تقویت عادت مطالعه در کودکان و تاثیر بر پیشرفت فرهنگ و هنر جامعه است، اظهار کرد: در این رهنمودها ۵ آیتم آموزش، خلاقیت، استفاده از اطلاعات، مطالعه و پیشرفت فرهنگی جهت تثبیت هویت تأکید شده است.

دبیر کمیته علمی همایش با بیان اینکه در کنفرانس ایفلا که در آتن و سال ۲۰۱۹ برگزار شد به توسعه پایدار تاکید شده است، افزود: این توسعه پایدار بر ۱۷ اصل قرار دارد و به طور کلی بر سر ریشه کنی فقر و بهبود تغذیه، آموزش فراگیر و ایجاد زیرساخت برای نوآوری و صنعتی شدن جوامع تاکید می‌کند.

شعبانی تصریح کرد: ما نیز در این همایش می خواهیم آمال‌های بین المللی را در کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی مورد توجه قرار دهیم.

وی ادامه داد: در این همایش به مباحثی چون خدمات و برنامه‌های متناسب با نقش‌های اجتماعی کتابخانه‌های عمومی، کتابخانه‌های عمومی و اجتماعی سازی، کتابخانه‌های عمومی به مثابه تکنولوژی اجتماعی، بررسی کتابخانه‌ها در سپهر عمومی، کتابخانه های عمومی و آسیب‌های اجتماعی، کتابخانه‌های عمومی و بحرانهای طبیعی، جنبه‌های اقتصادی مشتمل بر تولید، اشتغال، کارآفرینی و کسب و کارهای محلی و در نهایت مفاهیم اجتماعی مرتبط با کتاب‌خانه‌های عمومی شامل مشارکت اجتماعی، عدالت اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی مردم پرداخته می‌شود.

دبیر کمیته علمی همایش با تأکید بر اینکه از دو دهه پیش جهان در حال دگرگونی بوده و وظایف سازمان‌ها نیز تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: سازمان ها سعی دارند مردم سالاری را در بطن خود نهادینه کرده و مشارکت محور حرکت کنند.

شعبانی با بیان اینکه سازمان‌ها به سمتی می‌روند که یادگیرنده و یاد دهنده باشند، گفت: پس قبل از هرچیز توسعه فرهنگی برای تبیین کارکردهای اجتماعی سازمان‌ها مهم و ضروری است مثلاً اگر مدارس روزی به دنبال نخبه پروری بودند امروز تلاش می‌کنند دانش‌آموزانی متعادل برای جامعه پرورش دهند که در فضای تعاملی با اجتماع قرار گیرند.

در ادامه به مبحث اصلی باشگاه مقاله خوانی یعنی ارائه مقاله در نظرگرفته شد، رسیدیم، دکتر عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان پیش از ارائه این مقاله اظهار کرد: نقش کتابخانه‌های عمومی در توسعه اقتصادی یکی از محورهای همایش اهواز است به طوری که به نقش کتابخانه‌ها در فرهنگ سازی برای کسب و کار اشاره می‌کند.

وی افزود: برای انتخاب مقاله جهت ارائه موارد متعددی بررسی شد اما به دنبال مقاله‌ای بودیم که نتیجه اجرای یک سری از برنامه‌ها را ارائه داده باشد.

پس از این مقدمه، فاطمه رستگاری، کتابدار کتابخانه‌عمومی اعتمادیه همدان و عضو شورای پژوهشی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، مقاله «کتابخانه‌های عمومی و توسعه اقتصادی جامعه: گزارش موفقیت‌ها» نوشته کریستین همیلتون ارائه داد.

پس از این ارائه، احمد فلاح نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی استان همدان نیز که از اعضای انجمن خیرین کتابخانه ساز استان به حساب می‌آید، گفت: باید نقش اقتصاد را در توسعه کتابخانه‌ها و فرهنگ کتابخوانی نیز در نظر گرفت.

وی تأکید کرد: تولیدکنندگان بسیاری بودند که در حوزه راه اندازی و ساخت مراکز فرهنگی از جمله کتابخانه‌ها، سالن‌های آمفی تئاتر، ایجاد مدارس، مراکز علمی دانشجویی و هنرستان ها نقش ایفا کرده و مشارکت داشتند.

حسین یوسفی مشاوره کسب و کار هم گفت: 95 درصد اقتصاد کشورهای بزرگ را کسب و کارهای کوچک تشکیل می‌دهند، بنابراین نقش کتابخانه‌های عمومی در کسب و کارهای کوچک نیز حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: مهمترین عامل برای موفقیت در این حوزه کتابداران هستند و باید بتوانند رابطه خوبی بین کتابخانه عمومی، صاحبان مشاغل، دانش‌آموزان و دانشجویان برقرار کنند چرا که این افراد کارآفرینان فردا هستند و آینده شغلی خود را از الان تعیین می‌کند.

این فعال حوزه اقتصادی با بیان اینکه کتابدار باید مهارت‌های جستجو و تحقیقاتی لازم را داشته و نسبت به پایگاه‌های اطلاعاتی به خوبی تسلط داشته باشد، ادامه داد: یکی از کارهای کتابداران جمع آوری اطلاعات از مراکز مرجع و در اختیار گذاشتن آن برای متقاضیان است.

یوسفی خاطرنشان کرد: آشنایی با روش‌های مختلف تحقیق و پژوهش از ملزومات کار کتابداران است تا بتوانند تحقیقات را به صاحبان مشاغل ارائه دهند و به آنان کمک کنند.

وی هچنین گفت: کتابداران باید از مهارت‌های آی تی لازم برخوردار بوده و با انواع نرم‌افزارها آشنایی داشته باشند.

این مشاور حوزه کسب و کار با تأکید بر اینکه کتابداران باید سواد دیجیتالی لازم برای کار با اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را نیز دارا باشند اظهار کرد: هچنین لازم است که کتابدار به زبان‌های بین المللی به ویژه انگلیسی آشنایی داشته باشد.

یوسفی افزود: آشنایی با اصول علم اقتصاد، کارآفرینی، قوانین تجارت نیز برای کتابداران لازم بوده ومی‌توانند با شرکت در کمیسیون‌ها و جلسات اتاق‌های بازرگانی این اطلاعات را به دست آورند.

وی تأکید کرد: البته از کتابداران انتظار نداریم که به سرعت بتوانند به مرحله نهایی مناسب برسند و قطعاٌ باید در این راه تلاش کنند.

بهروز بیات از اساتید دانشگاهی نیز تأکید کرد: احساس نیاز به کتابخانه‌های عمومی در جامعه باید ایجاد شود و کتابخانه‌ها نیز برای انکه تأثیر گذار باشند باید بتوانند به نیازهایی که جامعه از آنان طلب می‌کند، پاسخ بدهند.

وی با بیان اینکه در حوزه کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری ریسک پذیر بسیار حائز اهمیت است خاطرنشان کرد: کتابخانه باید هر سه این موارد را در نظر بگیرد نیازها را تا جایی که می‌تواند تأمین کند.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: کتابخانه‌ها می توانند با فراهم کردن یک دیتا سنتر به افرادی که خواهان راه اندازی کسب و کارهای استارت‌آپی هستند نیز خدمات ارزان ارائه دهند و درآمد نیز کسب کنند.

محسن نوکاریزی، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی و عضو انجمن ارتقا کتابخانه‌های عموی ایران نیز گفت: باید جایگاه کتابداران در حل معضل توسعه را تعریف و به بعد فرهنگی کتابخانه‌ها نیز توجه کنیم چرا که معانی توسعه، پیشرفت و رشد با یکدیگر متفاوت است .

وی همچنین خواهان جلب توجه بیشتر مسؤولان و سیاستگذاران به کتابخانه‌های و کارکردهای آن شد.

روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز با بیان اینکه همواره مقاومت در برابر تغییر به ویژه در کتابداران وجود دارد اظهار کرد: ما به تغییر نگاه‌ها نیاز داریم و این تغییر نگرش باید همزمان با ارائه آموزش‌ها به افراد در مدارس و دانشگاه‌ها صورت گیرد.

حسین وکیلی‌مفرد از اساتید دانشگاه با اشاره به اینکه فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌ها بر مسائل اقتصادی جامعه مؤثر است و به پیشبرد آنان کمک می‌کند، افزود: کتابخانه‌ها نباید منتظر مراجعه کننده بمانند و باید به سمت جامعه و جذب مخاطب حرکت کنند.

حسین اصغرنژاد، از فعالان عرصه کتاب و نشر نیز گفت: کتابخانه عمومی باید یک نهاد مردمی باشد به طوری که صدای مردم را منعکس کند چرا که کتابخانه موجود زنده است پس باید برای زنده ماندن با ارگانهای موجود دراجتماع ارتباط برقرار نماید.

وی تأکید کرد: اگر جامعه ما به سمت مطالعه نمی رود مباحثی چون پرده خوانی و نقالی را دوباره در کتابخانه‌ها رواج دهیم.

برخی از کتابداران نیز به بیان تجربیات خود پرداختند و سوؤالات خود را مطرح کردند.

الهام نظری کتابدار کتابخانه فرهنگسرای کسب و کار ولایت بیان کرد: کتابخانه ما در منطقه‌ای آسیب‌پذیر واقع شده است.

وی با بیان اینکه استقبال اعضا کودک و نوجوانان و زنان خانه‌دار از کتابخانه ما بسیار پرشور است، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ما معرفی کتاب‌هایی با موضوع خیاطی بود که همه اعضا این کتاب‌ها را تهیه و در کنار آموزش خود استفاده کردند.

در ادامه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان هم پیشنهاد داد که کودکان و نوجوانان طرح‌های خود را در حوزه کارآفرینی  برای ارائه در همایش کارکردهای اجتماعی اهواز  ارائه دهند و بخشی به عنوان «کارآفرینان آینده» در این همایش که قرار است در بهار سال آینده برگزار شود، در نظر گرفته شود. وی در پایان به جمع بندی موارد مطرح شده پرداخت که عبارتند از؛ نقش کتابخانه‌های عمومی در آموزش کارآفرینان آینده، نقش کتابداران و حضور آنان در مجامع و کمیسیون‌های مختلف، لزوم کسب مهارت‌های مختلف از جمله سواد دیجیتالی، فناوری‌های اطلاعاتی و مهارت‌های زبانی، آشنایی با زبان‌های بین المللی و پایگاه‌های اطلاعاتی برای کتابداران، نقش کتابخانه‌های عمومی در تولید محتوا و تأمین منابع اطلاعاتی، پر کردن شکاف‌های اطلاعاتی کارآفرینان و صاحبان کسب و کار، تأمین نیاز اطلاعاتی کارآفرینان، شناسایی استعدادهای محیطی و جمع آوری اطلاعات، بازاریابی محتوا برای آغاز یک کسب و کار و حفظ آن در عرصه جامعه، تأمین اطلاعات لازم برای برنامه ریزی، تصمیم سازی و ارائه مشاوره اقتصادی مطرح شد.

همچنین اساتید و حاضران بر مواردی چون لزوم تغییر ذهنی سازمانی کتابداران و اصلاح آن با کارکردهای اجتماعی، نقش دولتمردان و سیاستگذاران در توسعه کتابخانه‌های عمومی، لزوم تغییر در نگاه کتابداران از زمان آغاز کسب آموزش در دانشگاه‌ها تأکید کردند.

اساتید و شرکت کنندگان در باشگاه مقاله خوانی پیشنهاد دادند که مقاله خوانی در سطح کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور نیز انجام شود.

در این باشگاه تأکید شد که کتابخانه‌ها موجودات زندهای هستند و برای بقای خود باید با فضای پیرامونی ارتباط مناسب برقرار کنند و پیشنهاد شد که اگر جامعه به سمت مطالعه حرکت نمی‌کند، پرده خوانی و نقالی در کتابخانه‌های رواج یابد. در ادامه مطرح شد که کتابخانه‌های عمومی در آموزش شهروندان برای استفاده صحیح از منابع طبیعی نقش به سزایی داشته و باعث حفظ و استفاده بهینه از ثروت‌های ملی می‌شوند. به علاوه عنوان شد که کتابخانه‌های عمومی می‌توانند به عنوان مشاور در کنار بازار قرار گیرند.

 [PageVisit]