1398/5/19 شنبه با برگزاری آیین اختتامیه؛ 30 برگزیده جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان کبودراهنگ تقدیر شدند آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان کبودراهنگ برگزار و از 30 نفر از برگزیدگان تقدیر به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی کبودراهنگ روز شنبه مورخ 19 مرداد ماه با حضور حجت‌الاسلام نقی باقری امام جمعه شهرستان؛ حجت‌الله مهدی فرماندار؛ محمدعلی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس؛ عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، روسای ادارات، شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و دهیاران برگزار شد.

در این آیین از خانواده شهید هادی علینقی که عضو فعال کتابخوان شهید اشرفی کبودراهنگ بود و در راه مرزبانی از ایران اسلامی جان خود را فدا کرد، تقدیر به عمل آمد.

شرکت 9 درصد جمعیت کبودراهنگ در جشنواره کتابخوانی رضوی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز اظهار کرد: نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با رویکرد دینی و فرهنگی به منظور اشاعه فرهنگ رضوی و ترویج مطالعه و کتابخوانی برگزار شد.

عاطفه زارعی افزود: در کل کشور بیش از یک‌میلیون و 364 هزار نفر در این رویداد بزرگ فرهنگی شرکت کردند که سهم استان همدان 61 هزار و 225 نفر بود.

وی ادامه داد: از شهرستان کبودراهنگ 12 هزار و 42 نفر در این رویداد بزرگ سهیم شدند که 9.6 درصد جمعیت شهرستان را تشکیل داده و نسبت به دوره گذشته 34 درصد رشد داشت.

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان تصریح کرد: مجموعه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با تمام ظرفیت خود به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت تا بتواند در راستای تحقق دو هدف والای این اتفاق خجسته به خوبی عمل کند.

وی ادامه داد: نتایج این جشنواره نشان داد اگر متولیان فرهنگی در ایجاد سیر مطالعاتی برای افراد تلاش کنند، علاقمندان به مطالعه نیز قدم پیش گذاشته و در این رخداد فرهنگی مشارکتی جدی و فعال خواهند داشت.

زارعی از شرکت بیش از 50 درصدی مشارکت‌کنندگان در بخش آنلاین خبر داد و گفت: 53 درصد مردم استان همدان و 76 درصد شرکت‌کنندگان کبودراهنگ راه آنلاین را برای حضور در جشنواره رضوی انتخاب کردند.

وی گفت: اگر برای استفاده از فضای مجازی برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم، می‌توانیم در مشارکت هرچه بیشتر مردم در رویدادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تأثیر مطلوبی بر جای بگذاریم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان اظهار کرد: یک‌هزار و 881 نفر معادل 15 درصد در رده سنی کودک، 963 نفر در رده سنی نوجوان و 9 هزار و 198 نفر در رده سنی جوان و بزرگسال در جشنواره کتابخوانی رضوی کبودراهنگ شرکت کردند.

وی افزود: 96 درصد شرکت‌کنندگان شهرستان کبودراهنگ به صورت فردی و چهار درصد به صورت خانوادگی در این جشنواره حاضر شدند.

خواندن انسان را از جهل نجات می‌دهد

امام جمعه کبودراهنگ نیز با بیان اینکه خداوند متعال نخستین کلمه‌ای که بر پیامبر نازل کرد، کلمه مبارک «خواندن» بود اظهار کرد: خواندن انسان را از جهالت و نادانی نجات می‌دهد.

حجت‌الاسلام نقی باقری با اشاره به اینکه محققان ثابت کردند کتابخوانان، اهل علم و علما از بیماری آلزایمر در امان هستند افزود: افرادی که عمر طولانی دارند اغلب اهل مطالعه و علم بوده و با قرآن مأنوس هستند.

وی تصریح کرد: وقتی امر کتابخوانی با نام امام رضا(ع) مزین می‌شود، اتفاق بزرگی رخ می‌دهد که در نتیجه آن باید از متولیان امر برگزاری چنین جشنوارههایی تقدیر شود.

5 کتابخانه عمومی در کبودراهنگ احداث می‌شود

نماینده مردم کبودراهنگ و بهار در مجلس نیز اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌های فرهنگی با موضوع امام رضا(ع) یکی از نیازهای امروز جامعه ما است.

محمدعلی پورمختار افزود: با وعده یکی از بانک‌های کشور، به زودی پنج کتابخانه عمومی در شهرستان کبودراهنگ و در روستاهای این منطقه احداث خواهد شد.

وی تصریح کرد: به تبرک حضور یک‌هزار و 237 ساله امام رضا(ع) در ایران یک‌هزار و 237 جلد کتاب به کتابخانه‌های شهرستان‌ اهدا می‌شود.

نماینده مردم کبودراهنگ و بهار در مجلس با بیان اینکه امروز اگرچه در تحریم و مشکلات ناشی از آن به سر می‌بریم اما به برکت امام رضا(ع) و امام عصر(عج) مقاومت می‌کنیم و آینده روشنی در پیش است خاطرنشان کرد: استکبار متوجه شده تحریم‌های اقتصادی نمی‌تواند مردم را از پای درآورد بنابراین تسلیم پایمردی آنها شد.

وظیفه شرعی ما ترویج فرهنگ مطالعه است

فرماندار شهرستان کبودراهنگ نیز با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی نیاز عمومی بشریت است گفت: وظیفه شرعی ما این است که آموزه‌های دینی را در جامعه گسترش دهیم که یکی از آن‌ها فرهنگ مطالعه است.

حجت‌الله مهدوی خاطرنشان کرد: 11 کتابخانه عمومی در شهرستان وجود دارد که پنج باب دیگر با پیگیری نماینده مردم در مجلس به این تعداد اضافه خواهد شد.

برگزیدگان  بخش چهار گزینه‌ای نوجوان

پرهام داودی، مرضیه مروتی، زهرا عابدی، مرضیه زارعی، زهرا شکری‌گلریز، علی    طلعتی، فاطمه   رجبی، زهرا اسکندری، فاطمه نقدی، فاطمه موسوی، محمد جواد قاسمی؛

برگزیدگان بخش چهار گزینه‌ای بزرگسال

علی نادری پاک، صادق نوری، حسین     رضایی، فرشته مظفری، وحید  چراغی، فریده زارعی، زهرا زارعی، نسرین خدابندهلو جویا، اعظم رضایی الماس، مینا گوماری، ابراهیم بهرامی، عبدالرضا بختیاری، حمید محمد کریمی؛

نقاشی

پریناز حمزه‌خانی، پریا  محمد جعفری؛

چهارگزینه‌ای خانوادگی؛

سهراب صفری،  سیدعلی جعفری؛

معرفی کتاب(متنی)

فاطمه   تاروردی؛

پویش نوجوان

محمد مهدی حسن‌بیگی؛

 
تعداد بازديد اين صفحه: 263