1398/4/18 سه‌شنبه به مناسبت دهه کرامت برگزار شد؛ نشست تخصصی کتابخوانی رضوی در همدان نشست تخصصی کتابخوان رضوی به مناسبت دهه کرامت در هفته فرهنگ رضوی استان همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نشست تخصصی کتابخوان رضوی پیش از ظهر امروز در محل مجتمع شهید آوینی به مناسبت دهه کرامت و در هفته فرهنگ رضوی استان همدان برگزار شد. در این نشست شخصیت‌های برجسته فرهنگی، هنری، اجتماعی و سیاسی استان به معرفی کتاب با موضوع امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س) پرداختند.

برگزاری بیش از 4 هزار و 500 نشست کتابخوان در 4 سال گذشته

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه از سال 94 تاکنون بیش از 4 هزار 500 نشست کتابخوان در استان به شیوه‌های مختلف برگزار شده است اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست‌ها ترویج فرهنگ مطالعه عمومی است.

دکتر عاطفه زارعی با بیان اینکه در این نشست‌ها کتاب‌هایی معرفی می‌شود که عموم مردم بتوانند آن را مطالعه و  به اشتراک بگذارند افزود: هدف از معرفی کتاب در نشست‌های کتابخوان توسط افراد مختلف، اشاعه نهضت مفید در جامعه و ایفای نقشی مطلوب و تأثیرگذار در ترویج فرهنگ مطالعه است

وی با اشاره به اینکه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان امسال بیش از سه ماه است که در حوزه ترویج فرهنگ رضوی ورود کرده است تصریح کرد: یکی از اقدامات شاخص در حوزه فرهنگ رضوی جشنواره کتابخوانی رضوی است که باعث رشد میزان مطالعه در جامعه شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان از برگزاری این جشنواره به شیوه‌های مختلف آنلاین، مکتوب، پویش فضای مجازی، نشست‌های مختلف کتابخوان و معرفی کتاب خبر داد و ادامه داد: در پایان این جشنواره نشست کتابخوان رضوی با همیاری دستگاه‌ها و فعالان عرصه کتاب و فرهنگ برگزار شد.

وی با تأکید بر اینکه به دنبال برگزاری این نشست در لایه‌های مختلف اجتماع و تعمیم آن به کل جامعه هستیم  خاطرنشان کرد: امید است که این نوع نشست‌ها در خانواده‌ها نیز رواج یابد و در فرهنگ ما بیش از پیش نمود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه این نوع برنامه‌های فرهنگی باعث افزایش آگاهی در جامعه می‌شود خاطرنشان کرد: جشنواره‌های کتابخوانی منجر به افزایش سواد که در تعریف‌های علمی جهانی آمده است؛ می‌شود.

زارعی با بیان اینکه به دنبال نهادینه کردن رفتار مطالعاتی در اقشار جامعه هستیم گفت: تحقق این مهم نیازمند تکرار و فرهنگسازی در جامعه است که مسابقه‌های کتابخوانی در آن موثر است.

وی با اشاره به اینکه بازاریابی محتوایی برای کتاب‌ها باید انجام شود اظهار کرد: در اثر این اتفاق انگیزه برای مطالعه‌ کتاب‌ها افزایش می‌یابد .

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان افزود: امیدواریم در سال‌های آتی ایران اسلامی در منطقه و جهان در حوزه مطالعاتی بدرخشد چراکه شهروندان مطالعه‌محور ما در تثبیت پایه‌های حوزه‌های مختلف جامعه تأثیرگذار هستند.

نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری در ادامه با معرفی جلد 49 بحارالانوار علامه مجلسی در  ارتباط با شخصیت امام رضا(ع) اظهار کرد: در قرآن کریم نیز صحبت از مطالعه شده که باید برای هدایت بشر از این مسیر بیشترین استفاده کرد.

آیت‌الله سید مصطفی موسوی‌اصفهانی افزود: شیعیانی که امامت امام رضا(ع) را پذیرفته‌اند در واقع به ولایت هر 12 معصوم گردن نهادند.

وی با بیان اینکه برخی از برادران اهل تسنن اعلام کردند که هیچ کس به اندازه علامه مجلسی به شیعه خدمت نکرده است گفت: جلد 49 بحارالانوار به بهترین شکل اطلاعاتی را در ارتباط با امام رضا(ع) در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

مکاتب غیر الهی زودگذر هستند

مرتضی قائمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان به عنوان نخستین معرف کتاب به ارائه کتاب امام جواد(ع) نوشته «مرضیه محمدزاده» پرداخت.

وی با بیان اینکه ائمه اطهار که همواره مکتب الهی را به مردم ارائه می‌دهند به عنوان نور واحد مأموریت راهنمایی بشر را بر عهده گرفتند اظهار کرد: دنیای امروز شاهد ظهور و بروز جهان‌بینی‌های مختلفی  است که راهکارهایی برای بشر ارائه می‌دهند اما چون مبدأ خدایی ندارند، عمر کوتاهی دارند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با اشاره به اینکه بشر این نتیجه رسید با اتکا به عقل و دانش خود نمی‌تواند به سرمنزل مقصود برسد افزود: مکتبی ماندگار است و می‌تواند انسان را به هدف غایی خود برساند که به منبع الهی متصل باشد.

وی با بیان اینکه دانشمندان غیر مسلمان معتقدند شیعه در معرفی شخصیت‌های دینی ـ فکری خود ضعیف عمل کرده است تصریح کرد: بسیاری از غیر مسلما‌ن‌ها بهتر از ما امامان ما چون امام علی‌(ع) را شناخته و معرفی کردند.

قائمی ادامه داد: ما باید امام خود را به خوبی بشناسیم و آموزه‌های آنها را پیش ببریم تا در زندگی دنیوی و اخروی با مشکلی مواجه نشویم چرا که هرجا راه ائمه(ع) را رفتیم موفق شدیم و هرجا و در هر حوزه‌ای از این ریسمان الهی فاصله گرفتیم، ناموفق بودیم.

اهداف مختلف در بستر فرهنگی بهتر محقق می‌شوند

معاون اقتصادی استاندار همدان نیز به به معرفی کتاب «در عصمت؛ مروری بر زندگی حضرت فاطمه معصومه(س)» نوشته علی‌اشرف عبدی پرداخت.

ظاهر پورمجاهد با بیان اینکه بسیاری از اهداف در بسترهای فرهنگی به خوبی محقق می‌شود اظهار کرد: هم اندیشی با اهالی کتاب و کتابخوانی همواره گره‌گشای مشکلات بوده و هستند.

وی با اشاره به اینکه نشاط بسیار بالایی در کتابخانه‌ها عمومی وجود دارد افزود: راه‌اندازی یک کتابخانه در مناطق گوناگون تأثیرات فراوانی دارد.

فاطمه حجه‌فروش نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی نیز به معرفی کتاب فصل فیرزوه نوشته محبوبه زارع پرداخت و در انتها لیلا امیدی‌بهمند، معاون فرماندار اسدآباد نیز کتاب «بانوی ملکوت» اثر آیت‌الله کریمی جهرمی پرداخت.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 173