1

2
1398/1/22 پنجشنبه در دیدار مدیرکل و کارکنان کتابخانه‌های استان با نماینده ولی‌فقیه در استان همدان صورت گرفت آغاز جشنواره رضوی سال 98 در همدان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان به همراه معاونان و جمعی از کتابداران کتابخانه‌های عمومی با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه همدان دیدار و آغاز جشنواره رضوی را رسماً اعلام کردند. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، مدیرکل و کارکنان کتابخانه‌های عمومی استان به مناسبت آغاز سال جدید  با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه همدان در بیت ایشان دیدار و به طور رسمی آغاز جشنواره رضوی اعلام شد.

لزوم بهره‌برداری از تکنولوژی در توسعه فرهنگ کتابخوانی

در  ابتدا آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان به تشریح اهمیت فرهنگ مطالعه در جامعه پرداخت و گفت: با توجه به رشد فناوری نباید از شیوه‌های نوین انتشار و مطالعه کتاب غفلت کرد و  به همین منظور  باید در کتابخانه‌های عمومی استان از پیشرفت‌های روز دنیا در راستای اهداف تعریف شده، بهره برد.

رشد چشم‌گیر کتابخانه‌های عمومی پس از پیروزی انقلاب اسلامی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ادامه این نشست با تبریک اعیاد شعبانیه و سال نو بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد رشد چشم گیر کتابخانه‌های عمومی و زیرساخت‌های فرهنگی در ایران اسلامی هستیم که به موارد مهمی از جمله «یادگیری مادام العمر»، به عنوان یکی از اهداف مهم کتابخانه‌های عمومی توجه جدی شده است.

دکتر عاطفه زارعی با بیان اینکه برنامه‌ها، اقدامات و وظایف کتابخانه‌ها در بخش‌های مختلفی تعریف می‌شود تصریح کرد: مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان در تلاش است که این ساختار فرهنگی و حیاتی به‌عنوان مرکز اجتماع، تبادل اندیشه و تفکر کتاب محور در جامعه شناخته شود.

وی در ادامه به انجمن خیرین کتابخانه ساز استان همدان نیز اشاره کرد و گفت: این انجمن با اتخاذ شیوه‌های مختلفی چون تأمین تجهیزات، مشارکت در ساخت کتابخانه‌ و تأمین زیرساخت‌های مناسب در استان کمک شایانی کرده و در راستای توسعه فرهنگ کتابخوانی همراه با دولت در جامعه گام‌های استواری برداشتند.

کسب رتبه‌های برتر کشوری توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه این اداره کل در سال‌های متوالی حائز رتبه‌های برتر کشوری از جمله: رتبه برتر کشوری در شاخص‌های کتابخانه‌ای کشور، کسب رتبه  برتر در «جام باشگاه‌های کتابخوانی وزارت ارشاد» توسط یکی از اعضای باشگاه کتابخوانی مرکزی همدان، کسب بیشترین تعداد برنده در جشنواره قصه‌گویی منطقه‌ای «ایلام، کردستان، کرمانشاه و همدان» نهاد کتابخانه های عمومی کشور و کسب رتبه برتر توسط کتابخانه امام علی(ع) روستای زاغه در جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه شاخص‌های مطالعه و کتابخوانی هر ساله جشنواره‌های مختلفی در سطح کشور برگزار می‌شود گفت: جشنواره رضوی با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و بنیاد بین المللی امام رضا(ع) برای گروه‌های سنی مختلف برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: در سال 1396 درحدود 20 هزار نفر در استان همدان در این جشنواره شرکت کردند که در سال 1397 تعداد شرکت کنندگان  به بیش از  46 هزار نفر رسید و استان همدان حائز رتبه نخست در شاخص رشد بین استان‌های کشور شد.

شناسایی مناطق محروم

دکتر زارعی همچنین به برخی از برنامه‌های فرهنگی انجام شده در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال 97 کتابخانه‌های عمومی استان همدان به تبع دستور العمل کشوری از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  مناطق محروم را  شناسایی و کلاس‌های آموزشی برای افزایش سواد خانوادگی و اجتماعی ساکنان برگزار کرد.

تعداد بازديد اين صفحه: 154