فهرست

تازه‌ترين اخبار

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن برگزار شد

انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و به ریاست فرماندار شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، مدیران شهرستانی و شهرداران شهرهای شهرستان و به ریاست سیدرضا سلامتی، فرماندار رزن برگزار شد.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان اظهار داشت: با تجهیز ۵۰ درصد کتابخانه‌های شهرستان رزن به وای‌فای، اینترنت رایگان در اختیار اعضاء به ویژه پژوهشگران، محققان، اساتید دانشگاه و دانشجویان قرار گرفته است.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ۵۰ درصد کتابخانه‌های عمومی استان همدان به وای فای رایگان، مجهز شده‌اند و این خدمت با هدف استانداردسازی کتابخانه‌های عمومی استان و تسهیل دسترسی اعضاء و پژوهشگران به منابع اطلاعات علمی و پژوهشی صورت‌ گرفته است، بنابراین اعضای کتابخانه‌های عمومی با حضور در کتابخانه(به غیر شرایط خاص کرونایی) می‌توانند از وای‌فای و اینترنت به صورت رایگان استفاده کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان با بیان اینکه پیش از این دسترسی به پایگاه‌های اطلاعات علمی و خدمات مرجع مجازی همچون نورمگز و مگاپیپر به اعضای کتابخانه‌های به صورت رایگان فراهم شده بود، ادامه داد: اعضای کتابخانه‌ها برای استفاده از پایگاه نورمگز می‌توانند به پورتال اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان به آدرس https://hamadan.iranpl.ir/portal/home/ مراجعه و فایل راهنما را دریافت و سپس اقدام کنند.

وی با اشاره به برگزار یازدهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی، افزود: برگزاری یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با موضوع حضرت مهدی(عج) یادآور آمدن امام رضا(ع) به کشور ایران در پی زمینه‌سازی ظهور امام زمان(عج) است و نور وجودشان هنوز در این مسیر اثر گذار است.

وی در ادامه خواستار همکاری ادارات و نهادهای فرهنگی جهت مشارکت در برگزاری یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شد و گفت: این جشنواره از خرداد ماه آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه خواهد داشت.

سید رضا سلامتی،  فرماندار رزن در این جلسه کتابخانه‌ها را از مهمترین عوامل تأثیرگذار در توسعه همه‌جانبه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه عنوان کرد و گفت: با توسعه زیرساخت‌های صحیح مطالعه می‌توان مسیر رشد و توسعه را سریع‌تر پیمود.

وی افزود: با توجه به اینکه شهرستان رزن خاستگاه علما بوده و دارای سابقه مذهبی و فرهنگی است در شاخص‌های مختلف کتابخانه‌ای رشد مناسبی داشته و به جایگاه مطلوبی در سطح استان دست یافته است.
علی اصغر توکلی‌تبار، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستا رزن تصریح کرد: ارائه معرفی‌های متنی کتاب، نمایشگاه‌های مجازی کتاب، قصه گویی برای کودکان، نشست‌های شعری(حافظ خوانی و شاهنامه خوانی )، برگزاری نشست‌های کتابخوان مجازی و ...از جمله برنامه‌هایی است که در ایام کرونا از طریق فضای مجازی در گروه‌ها و کانال‌های کتابخوانی و در پیام رسان‌های بله ، واتساپ و اینستاگرام به اشتراک گذاشته می شود. با توجه به وضعیت کرونا در شهرستان کتابخانه های عمومی و کتابداران فعالیت های فرهنگی، ترویجی را در فضای مجازی ادامه می دهند.

وی   در خصوص برگزاری یازدهمین جشنواره کتابخوانی، رضوی گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی به صورت مجازی از طریق سامانه www.samakpl.ir و اپلیکیشن جشنواره رضوی بر روی موبایل در دو قالب فردی و خانوادگی ویژه تمام رده های سنی برگزار می شود.

در پایان جلسه هر یک از اعضای حقیقی و حقوقی انجمن به تبادل نظر در خصوص برگزاری یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی پرداختند.