فهرست

تازه‌ترين اخبار

با معرفی برگزیدگان؛

آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان «دوست من کتاب» برگزار شد

آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان «دوست من کتاب» در همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر کودک و نوجوان «دوست من کتاب» روز شنبه 19 تیر ماه با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ مصطفی آزادبخت، معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان؛ عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان؛ احسان قنبری، فرماندار بهار؛ میثاق گودرزی، مدیرکل سازمان اسناد ملی غرب کشور؛ بهناز ضرابی‌زاده، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان؛ ربیعه علی‌محمدی، مدیرکل بانوان و خانواده استانداری همدان و اهالی فرهنگ و ادب استان همدان برگزار شد.

در این مراسم علیرضا مختارپور، دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به ویژگی های جشنواره شعر و داستان «دوست من کتاب»، اظهار  داشت: موضوع مقدس، ارزشمند و گرامی به نام کتاب، مطالعه، کتابخانه و کتابخوانی نخستین ویژگی این جشنواره است. دومین ویژگی آن خاستگاه آن یعنی کتابخانه‌های عمومی است. کتابخانه‌های عمومی در واقع مرکز مطالعه، نور و دانش بخشی هستند اما در کشور ما در تبلیغات و برنامه‌های مستقیم و غیر مستقیم به این مسأله مهم کم توجهی می‌شود.

مختارپور سومین ویژگی این جشنواره را وجود اساتید برجسته‌ای دانست که هر یک از آن‌ها برای اعتبار جشنواره کافی بود. وی ادامه داد:  وجود اساتیدی چون مصطفی رحماندوست، محمدرضا یوسفی، محمد پوروهاب، بیوک ملکی، کمال شفیعی باعث اعتبار جشنواره و دلگرمی همه اهالی ادبیات کودک و نوجوان بود که در آن شرکت کردند.

مختارپور با بیان اینکه ویژگی چهارم این جشنواره شرکت تعداد قابل توجه افراد از 19 استان کشور است، خاطرنشان کرد: ویژگی پنجم این جشنواره حضور چشمگیر بانوان و دختران است که دو سوم  برگزیدگان را تشکیل می‌دهند و این نشان می‌دهد همانطور که دختران و زنان پله‌های ترقی و رشد را طی می‌کنند، نقش آفرینی در حوزه ادبیات و قلم را بانوان بر عهده خواهند گرفت.

وی تأکید کرد: ویژگی بعدی حمایت، پشتیبانی، هماهنگی و همدلی دستگاه‌های مختلف همدان به ویژه استاندار محترم همدان است.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این آیین اظهار کرد: همدان به عنوان قطب ادبیات کودک و نوجوان این افتخار را پیدا کرده است تا اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان «دوست من کتاب» را برگزار کند. این جشنواره مولود خلاقیت، پویایی، دغدغه مندی و رسالت جوانانی است که خود را مدیون فرهنگ ایران زمین و پایتخت تاریخ و تمدن آن می‌دانند، تاریخی که فرهنگ چهره بارز آن و ادبیات کودک و نوجوان نقطه قوت آن است.

وی تصریح کرد: جشنواره ملی «دوست من کتاب» در هفته کتاب سال گذشته به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و محفل ادبی هگمتانه این اداره کل آغاز شد و در کمال شگفتی و ناباوری استقبال چشمگیری از سراسر ایران زمین از این جشنواره صورت گرفت به طوری که 2 هزار و 911 نفر آثار خود را ارسال کردند و در نهایت 793 اثر از سوی 393 نفر به بخش داوری نهایی راه یافت. از این میان 24 نفر به عنوان برگزیدگان جشنواره در رده‌های سنی مختلف توسط هیأت داوران انتخاب شدند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: در نخستین دوره جشنواره ملی «دوست من کتاب» در خدمت شخصیت‌های برجسته ادبیات کودک و نوجوان همچون استاد مصطفی رحماندوست، استاد محمدرضا یوسفی، استاد کمال شفیعی مشعوف از چهره‌های ملی که از پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین برخاستند و افراد برجسته‌ای چون استاد بیوک ملکی و محمود پوروهاب به عنوان داور بودیم که سهم بسیاری در اقبال مردم به این جشنواره داشتند.

وی ادامه داد: جشنواره ملی «دوست من کتاب» در سه گروه سنی کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان با موضوع کتاب و کتابخوانی(نقش مطالعه در زندگی فردی و تعیین سرنوشت جامعه) و کتابخانه چشمه همیشه جوشان دانش (تاثیر کتابخانه های عمومی در رشد فرهنگ کتابخوانی) برگزار شد.

زارعی با اشاره به اینکه ما به دنبال ترویج فرهنگ مطالعه هستیم و شکی نیست که ادبیات بهترین محمل برای پیشبرد مقاصد در به ثمر نشستن این اهداف مقدس است، خاطرنشان کرد: از 19 استان کشور به این جشنواره آثاری ارسال شد که در نهایت 11 استان نمایندگانی در جمع برگزیدگان داشتند.

 دبیر جشنواره ملی شعر و داستان «دوست من کتاب» نیز در این آیین اظهار کرد: مسیر ما تا رسیدن به این نقطه رفیع با تمام سختی‌ها و با همه  مشقت‌ها به راستی مسیری هموار بود. این راه  پر فراز، بی نشیب طی شد و صعود تا قله، به سادگی نشستن بر کشتی بود.

مسعود طاهری عضد افزود: یکی از عوامل مهمی که بستر را برای این همایش ملی به شایستگی هرچه تمام تر مهیا ساخت، وجود زمینه مناسب در استان همدان بود؛ چراکه همدان به تنهایی با درخشش بیش از صدها چهره شکوفا در حوزه ادبیات کودک و نوجوان بین فارسی زبانان جهان، این ژانر ادبی را به نکویی هرچه تمام تر به معرض شهود رسانده است. استقبال چشمگیر شاعران و نویسندگان حوزه کودک و نوجوان از این جشنواره نشان می دهد که همدان می‌توان دبیرخانه دائمی خود را در این حوزه برقرار کند.

دبیر نخستین جشنواره شعر و داستان «دوست من کتاب» ادامه داد: به نیابت از شاعران و نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان، دائمی شدن دبیرخانه این جشنواره را از مسئولان استان همدان درخواست دارم و ای کاش این آیین اختتامیه به منزله فراخوان دومین دوره جشنواره باشد. از نظر دبیرخانه همه افرادی که آثار خود را به این جشنواره رساندند شایسته تجلیل و تقدیر هستند و  اعلام اسامی بیست و چهار نفر از بین همه افراد، طبق آرای داوران به عنوان برگزیده نه تنها برای معرفی استعدادهای برتر و تجلیل از آن ها است که برای تحقق یک الگوسازی بهتر برای تکامل و رشد همه ما در حوزه  نگارش داستان و شعر است.

مصطفی رحمان‌دوست، سرپرست داوران بخش شعر و داستان کودک و نوجوان جشنواره «دوست من کتاب» با بیان اینکه زمانی در همدان کتابخانه عمومی نداشتیم و کتاب کرایه می‌کردیم، اظهار داشت: خوشحالیم که امروز برای کودکان و نوجوانان فرصت مناسبی فراهم شده تا استعدادهای خود را نشان دهند. امروز امکانات بیشماری توسط کتابخانه‌های عمومی برای کودکان و نوجوانان فراهم شده و نیازی به کرایه کتاب نیست.

وی تصریح کرد: از اینکه در این حرکت فرهنگی سهم داشتم بسیار خرسند هستم.

معاون سیاسی- امنیتی استاندار همدان با بیان اینکه استان پرآوازه و افتخار آمیر همدان در تمام صحنه‌های فرهنگی خوش درخشیده است، اظهار کرد: امروز افتخار داریم که در بین اهالی ادب و هنر به ویژه ادبیات کودک و نوجوان حضور داریم و این جشنواره یک اقدام فرهنگی تأثیرگذار در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

مصطفی آزادبخت با اشاره به اینکه این جشنواره یک کار فرهنگی اصیل و ریشه دار است، افزود: مکتب اسلام با مکتب کتاب و کتابخوانی عجین است و رشته‌های علمی بیشماری را در برمی‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه حضور چهره های برجسته همدانی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان قطعا باعث رونق گرفتن این جشنواره شده است، تصریح کرد: در عرصه‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و اقتصادی اتفاقات خوبی در استان همدان رقم خورده است.

معاون سیاسی- امنیتی استانداری همدان ادامه داد: امروز کتابخوانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و سبب کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه می‌شود. برگزاری چنین جشنواره هایی، کودکان نوجوانان را به سمت کتابخوانی هدایت می کند و باعث پویایی و نشاط می‌شود. مطالعه و کتابخوانی، کسب دانش و علم، زمینه‌ساز توسعه و پیشرفت همه‌جانبه‌ی کشور می‌شود و باید برای آن برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.

معاون سیاسی- امنیتی استانداری همدان با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های اصلی استان همدان تقویت فرهنگ به ویژه در حوزه کودک و نوجوان است، ادامه داد: استان همدان با همدلی و وفاق در راه تقویت فرهنگ و اجتماع گام بر می‌دارد. استان همدان آمادگی پشتیبانی از هر برنامه فرهنگی و هنری ریشه داربرای همه سنین به ویژه کودکان و نوجوان را دارد.

در ادامه این مراسم برگزیدگان نخستین جشنواره ملی شعر کودک و نوجوان «دوست من کتاب» معرفی شدند. آرنیکا فروتن از استان سیستان و بلوچستان، آذین عینعلی از استان همدان و مصطفی دهگان از استان خراسان رضوی در بخش نویسندگان کودک به عنوان برگزیده توسط هیأت داوران شناخته شدند. در بخش نویسندگان نوجوان الهه فریدی از استان مازندران، شکیبا خاکزاد از استان اصفهان و مهدیه بیاتی از استان همدان به عنوان برگزیده انتخاب شدند. در بخش نویسندگان بزرگسال داستان کودک مهدی عصاره از استان خوزستان و ریحانه آبشاهی از استان گلستان به طور مشترک رتبه سوم،  زهرا داوری از استان خراسان شمالی رتبه دوم را کسب کرد و هیأت داوران در این بخش اثری را حائز رتبه برتر نشناخت.

در بخش نویسندگان بزرگسال داستان نوجوان هیأت داوران پگاه نیک‌طلب را از استان تهران شایسته تقدیر دانست و زینب توقع همدانی از استان همدان رتبه سوم، معصومه دین محمدی از استان زنجان رتبه دوم و ژیلا طاهری تیزرو از استان همدان را به عنوان رتبه برتر معرفی کردند.

در بخش شاعران کودک آروین حیدری از استان خوزستان و امیررضا شیخی‌پور از استان گیلان به عنوان برگزیده انتخاب شدند. در بخش شاعران بزرگسال شعر کودک، سمیه بابایی رتبه سوم، پیوند فرهادی رتبه دوم و مریم اسلامی همگی از تهران رتبه برتر را کسب کردند.

در بخش شاعران بزرگسال شعر نوجوان، طیبه شامانی از استان تهران، زهرا آقامیرزایی از استان همدان به طور مشترک رتبه سوم، دادیار حامدی از استان مازندران رتبه دوم و سعید موسوی‌زاده از استان خراسان رضوی رتبه برتر را به خود اختصاص داده است.