فهرست

تازه‌ترين اخبار

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خبر داد؛

راهیابی ۷۹۴ اثر به مرحله پایانی نخستین جشنواره ملی «دوست من کتاب»

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: از میان آثار ارسالی به جشنواره ملی «دوست من کتاب» ۷۹۴ اثر متعلق به ۳۹۳ نفر به مرحله نهایی داوری راه یافت و برگزیدگان مشخص شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در نشست خبری با موضوع نخستین جشنواره ملی کودک و نوجوان شعر و داستان «دوست من کتاب»، اظهار داشت: کتاب در رشد اجتماعی افراد موثر بوده و در تعیین سرنوشت انسان‌ها نقش اساسی ایفا می‌کند. بنابراین تمام تلاش ما ترویج هر چه بیشتر فرهنگ مطالعه در بین عموم مردم است. زبان شعر و داستان در فهم بیشتر مطالب و مسائل مختلف آدمی را کمک می‌کند، به همین جهت جشنواره ملی شعر و داستان «دوست من کتاب» ویژه کودکان و نوجوانان با اهداف ترویج فرهنگ مطالعه، معرفی کتابخانه‌های عمومی و انس بیشتر با کتاب برنامه ریزی و برگزار شد.

وی تصریح کرد: نخستین جشنواره ملی دوست من کتاب به ابتکار محفل ادبی هگمتانه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و به دبیری مسعود طاهری‌عضد، شاعر نام آشنای استان همدان در سطح ملی برگزار شد.

زارعی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای جشنواره از هفته کتاب سال ۱۳۹۹ آغاز و فراخوان آن در اول آذر ماه منتشر شد، تصریح کرد: این برنامه تا پایان دی ماه برنامه‌ریزی شده بود که در نهایت به دلیل استقبال بسیار تا پایان بهمن ماه تمدید شد. این جشنواره در حوزه شعر سه بخش، شاعران کودک ( از ۷ تا ۱۲ سال) ، شاعران نوجوان ( از ۱۳ تا ۱۷ سال و بخش شاعران جوان و بزرگسال(بالای ۱۸ سال) و در حوزه داستان کوتاه سه بخش، نویسندگان کودک ( از ۷ تا ۱۲ سال)، بخش نویسندگان نوجوان ( از ۱۳ تا ۱۷ سال) و بخش نویسندگان بزرگسال (بالای ۱۸ سال) داشت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: موضوعات آثار ارسالی در این جشنواره شامل کتاب و کتابخوانی(نقش مطالعه در زندگی فردی و تعیین سرنوشت جامعه) و کتابخانه چشمه همیشه جوشان دانش(تاثیر کتابخانه های عمومی در رشد فرهنگ کتابخوانی) بود. داوران بخش شعر این جشنواره مصطفی رحماندوست، بیوک ملکی و کمال شفیعی و داوران بخش داستان محمدرضا یوسفی، محمود پوروهاب و کمال شفیعی هستند.

زارعی اظهار کرد: بیش از ۲ هزار و ۹۱۱ نفر به این جشنواره آثار خود ارسال کردند که در نهایت ۷۹۴ اثر از ۳۹۳ نفر که واجد شرایط بود به بخش نهایی راه یافت و مورد داوری قرار گرفت. ۲۴ برنده نهایی خواهیم داشت که شامل سه نفر در بخش شاعران کودک، سه نفر در بخش شاعران نوجوان و سه نفر در بخش شاعران بزرگسال و سه نفر در بخش شاعران کودکان هستند، همچنین در بخش داستان نیز سه نفر در بخش نویسندگان کودک، سه نفر در بخش نویسندگان نوجوان و در بخش بزرگسالان نیز سه نفر به ترتیب اول تا سوم در بخش کودک و سه نفر به ترتیب اول تا سوم در بخش داستان نوجوان خواهند بود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تأکید کرد: ۱۹ استان کشور شامل قم، زنجان، فارس، چهارمحال و بختیاری، گلستان، خراسان رضوی، کرمان، آذربایجان شرقی، اردبیل، همدان، سیستان و بلوچستان، البرز، کردستان، لرستان، تهران، اصفهان، گیلان، آذربایجان غربی و خوزستان بیشتر آثار را به دبیرخانه ارسال کردند. اختتامیه این برنامه در روز ادبیات کودک و نوجوان در تیرماه برگزار می‌شود.

نوجوانان و کودکان غافلگیرمان کردند

دبیر محفل ادبی هگمتانه و نخستین جشنواره شعر و داستان «دوست من کتاب» نیز در این نشست اظهار کرد: آثار رسیده به جشنواره از خاش و زابل در استان سیستان و بلوچستان گرفته تا شهرستان خوی در ارومیه و از خرمشهر تا خراسان رضوی را در بر می‌گیرد. استقبال پرشور شاعران و نویسندگان عرصه ادبیات کودک و نوجوان باعث دلگرمی ما در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بود. آثار ادبی چه در بخش داستان و چه در بخش شعر نمود برجسته‌ای از بالندگی و پرورش ادبیات کودک و نوجوان در کشور را به نمایش گذاشت.

وی تصریح کرد: هیات علمی این جشنواره متشکل از یک تیم منسجم و نام آشنا و زبده در عرصه ادبیات کودک و نوجوان کشور است و به یاری خداوند نخستین گام ظرفیت لازم و کافی را برای ایجاد دبیرخانه دائمی به ارمغان آورد و ان شاءالله تحت نظارت و حمایت مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در جهت تداوم این مسیر مانعی وجود نخواهد داشت.

دبیر نخستین جشنواره سراسری شعر و داستان «دوست من کتاب» ادامه داد: در خصوص داوری‌ها این نکته قابل توجه است که در بخش مقدماتی و در بخش نهایی داوران به دقت تمام آثار را ارزیابی کردند و با وجود نقطه‌نظرات مختلف به دادن نمرات و امتیازها پرداختند. دبیرخانه جشنواره جز ایجاد شرایط کاملا یکسان چه به لحاظ حذف نام ها و درج کد بر آثار و چه از لحاظ بررسی و دقت و جمع‌بندی آرای داوران، هیچ گونه دخل و تصرفی در روند اجرای داوری نداشته و همه چیز را بر محور عدالت و شرایط یکسان برای ارزیابی داوران مهیا ساخت. از نظر دبیرخانه همه شرکت‌کنندگان، برگزیده و شایسته تقدیر هستند اما بضاعت و روال جشنواره‌ها تنها امکان این را به نامی دهد که نفرات برگزیده را معرفی کنیم.

وی اظهار کرد: استان همدان با داشتن هنرمندان، شاعران و نویسندگان متعالی و کارآزموده خود در عرصه ادبیات کودک و نوجوان به واقع لقب گهواره ادبیات کودک و نوجوان را لوح سینه خود ساخته است و این عنوان با وجود تلاش‌های پیوسته و خلق آثار برجسته این هنرمندان همچنان شایسته استان همدان است. لازم به ذکر است دبیرخانه جشنواره در نظر دارد از یک چهره شاخص ادبی استان همدان در روز اختتامیه تجلیل به عمل آورد.